Chadar Trek

"Before it is gone" to cykl reporterski dwóch doświadczonych łowców przygód. W ramach tego unikatowego projektu autorzy dokumentują miejsca i kultury, które ulegają obecnie nieodwracalnym przemianom.

O Chadar Trek

„Before it is gone” to cykl reporterski dwóch doświadczonych łowców przygód: Mateusza Waligóry i Michała Dzikowskiego. W ramach tego unikatowego projektu autorzy dokumentują miejsca i kultury, które ulegają obecnie nieodwracalnym przemianom. Nie chodzi o to, że zmieniały się w przeszłości czy będą się zmieniać w przyszłości – zmieniają się już teraz. Reporterzy obserwują wszystkie przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ich celem była Chadar, lodowa droga łącząca krainy Ladakh i Zanskar. Towarzyszył im Aztorin.

Himalajskie zimy należą do najsurowszych na świecie. Gdy temperatura powietrza spada poniżej 30 stopni Celsjusza, a górskie przełęcze pokrywają kilkumetrowe warstwy śniegu, region Zanskar na wiele miesięcy zostaje odcięty od świata zewnętrznego. Przez setki lat jedyne połączenie z cywilizacją zapewniała rzeka o tej samej nazwie. Wkrótce jednak powstanie nowa droga, a Chadar odejdzie w zapomnienie.

Chadar nie pozwala na spokojny sen. Tylko raz w ciągu 8 dni naszej uciążliwej podróży udało nam się znaleźć miejsce, w którym można było rozłożyć namiot i wygodnie zasnąć. Nawet jednak tam o świcie okazało się, że tafla lodu zaczyna pękać i łamać się. W inne noce nasz duet był zmuszony spać na twardo na gołej skale. Kto by pomyślał, ile są w stanie wytrzymać ludzie, aby zachować na zdjęciach i we wspomnieniach miejsca, które na naszych oczach zmieniają się nie do poznania!

„Odkrycia, których dokonaliśmy w Himalajach, bardzo nas niepokoją. Tradycja podróżowania wzdłuż trasy Chadar z pewnością zaniknie. A przecież to nie nowa droga do tego doprowadzi – podróże skończą się raczej z powodu nietypowo łagodnych zim spowodowanych zmianami klimatycznymi. Innymi słowy, Zanskar nie będzie już zamarzał. Wszystko to podkreśla znaczenie misji projektu «Before it is gone». Cieszymy się, że możemy być częścią tej historii wraz z marką Aztorin”.

Mateusz rozmawia z Jigmetem Rangunem, buddyjskim mnichem, który towarzyszył mu w drodze do największego i najstarszego klasztoru: klasztoru Hemis w Ladakh. Udało im się dotrzeć do celu jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy.

Majestat indyjskich Himalajów, biel zimy i chłód powietrza. Wyciszenie. Otoczenie uspokaja umysł i zachęca do kontemplacji. Dni Chadar są policzone. Losy planety i jej mieszkańców. Przemijanie. Kojące trzepotanie flag modlitewnych rozbrzmiewa echem w naszych myślach.

Chadar to nie pierwsza wyprawa marki Aztorin, która zasługuje na miano prawdziwego podróżnika. Tym bardziej, że z każdym wyjazdem udowadnia, iż jest niezawodnym towarzyszem. Można na nią liczyć, gdy robi się ciężko i gdy utrzymanie morale staje się codzienną walką. Aztorin odbył podróż wzdłuż rzeki Dja, zdobył Kilimandżaro i doświadczył dzikich terenów Kirgistanu. A teraz Indie, zamarznięta rzeka, u boku niestrudzonych łowców przygód. Kolejny cel, kolejne osiągnięcie.

Chadar to wymagająca, niebezpieczna i zdradliwa trasa. Trzeba stąpać ostrożnie, bacznie obserwując grubość lodu. Czasami lód rozmarza tak cienko, że są miejsca, gdzie staje się niepewnie kruchy, stwarzając poważne zagrożenie. W takich przypadkach nie ma innego wyjścia, jak porzucić rzekę i przejść po stromych skałach powyżej.